Kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała – Sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej

Pierwsze w Polsce sanktuarium Ojca Pio jest dla wielu ostatnim etapem pielgrzymowania na Jasną Górę. W dolnej kaplicy świątyni znajduje się figura i relikwie św. Ojca Pio. Kościół otacza Droga Krzyżowa zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Sz. Wypycha.

Opis

Znajdująca się na przedmieściach Częstochowy Przeprośna Górka, nazywana również Górką Miłosierdzia, od kilkudziesięciu lat jest miejscem, gdzie pielgrzymujący do Częstochowy – dostrzegając już na horyzoncie Jasnogórskie Sanktuarium – zatrzymują się, aby przeprosić się wzajemnie za wyrządzone przykrości i krzywdy. Na Górce stoi kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, który od 2001 r. jest sanktuarium św. Ojca Pio z Pietrelciny. Sanktuarium to leży na Szlaku Maryjnym powstającej w Polsce i Austrii Międzynarodowej Trasie Pielgrzymkowej prowadzącej z Mariazell do Częstochowy.

Na zachodnim stoku Przeprośnej Górki stoją piękne stacje Drogi Krzyżowej, zaprojektowane przez artystę plastyka – Szymona Wypycha. Obok sanktuarium powstaje również Dom Pielgrzyma.

Polskie San Giovanni Rotondo coraz liczniej odwiedzają pielgrzymi. Są to zarówno ci, którzy zgodnie z wielowiekową tradycją nawiedzają Przeprośną Górkę przed wejściem na Jasną Górę, jak i ci, którzy pragną „osobistego” spotkania ze św. Ojcem Pio, wielkim nauczycielem i znawcą ludzkich sumień. W czynnej już od kilku lat dolnej kaplicy znajdują się statua i relikwie św. Ojca Pio – bandaż z krwią z jego rany. Tutaj odbywają się spotkania Grup Modlitewnych św. Ojca Pio. Stąd wyruszają na Jasną Górę pielgrzymujący żołnierze armii wchodzących w skład Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Rosnąca liczba pielgrzymów, zarówno indywidualnych, jak i przybywających w grupach, stworzyła konieczność budowy domu rekolekcyjnego, który jest na ukończeniu. Co ważne, wzgórze stało się bardziej dostępne dzięki nowej drodze prowadzącej zarówno od strony Częstochowy, jak i Siedlca, chociaż czynny jest także stary trakt pielgrzymi, prowadzący dnem malowniczego wąwozu. Młode sanktuarium wpisane w jurajski pejzaż systematycznie rozwija się i pięknieje.

Data lub czas powstania

XXI w.

Kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała został wzniesiony w latach 1994–2011. Jego konsekracja odbyła się 24 września 2011 r.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Powstanie kościoła i sanktuarium na Przeprośnej Górce związane jest z kultem Ojca Pio z Pietrelciny, kanonizowanego przez Jana Pawła II. Dzieła zapoczątkowane i pobłogosławione za życia świętego zakonnika rozszerzają się na cały świat. Należy do nich zaliczyć Dzieło „... w służbie Bożego miłosierdzia”, w którego skład wchodzą zgromadzenia zakonne: Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego i jego żeński odpowiednik – Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego. W Polsce zostało ono oficjalnie przyjęte w Częstochowie przez ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka w 1989 r. W 1994 r. jego członkowie rozpoczęli budowę świątyni na Przeprośnej Górce. Ks. arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił kamień węgielny przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi Świętej.

Nazwa „Przeprośna Górka” pojawiła się w różnych źródłach już ponad 300 lat temu. Pochodzi ona stąd, że zgodnie z wielowiekową tradycją pielgrzymi, widząc już cel swojej wędrówki, zatrzymywali się w tym miejscu, by pojednać się z Bogiem i bliźnimi. Niegdyś stała tutaj kapliczka, zachowały się również świadectwa cudownych uzdrowień, które się tutaj dokonały.

Budowa kościoła, którą od początku kierował o. Eugeniusz Maria Lorek, postępowała stopniowo. W 2002 r. na zachodnim stoku wzgórza ustawiono jasne drewniane krzyże, wyznaczające szlak Drogi Krzyżowej. Od stacji do stacji prowadzą malowniczo wijące się ścieżki, a odległości między nimi zostały wymierzone według odległości stacji jerozolimskich. Ks. arcybiskup Stanisław Nowak w modlitewniku „Krzyż stał się bramą” pisze: „Ściśle mówiąc, liczba stacji przekracza liczbę 14-stacyjnej Drogi Krzyżowej. Górka Przeprośna rozważa całe Misterium Pańskie – ma więc stacje wjazdu do Jerozolimy, Wieczernik i Ogrójec, a po czternastej stacji tradycyjnej Drogi Krzyżowej ma jeszcze stacje Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Pańskiego”. Dzięki monumentalnym rzeźbom, które stopniowo pojawiały się przy kolejnych stacjach, Droga Krzyżowa ma dziś głęboki wyraz religijny i artystyczny. Wykonawcą rzeźb jest nieżyjący już częstochowski artysta plastyk Szymon Wypych. Wspólnym elementem wszystkich stacji jest otwarta Biblia oraz postać Ojca Pio – przewodnika i narratora, w każdej stacji bowiem cytowana jest jakaś jego myśl.

Położenie obiektu

Sanktuarium św. Ojca Pio znajduje się na przedmieściach Częstochowy, na Przeprośnej Górce.

Dostępność

Sanktuarium Ojca Pio jest świątynią ogólnodostępną. Najlepiej jest go zwiedzać w godzinach porannych lub popołudniowych, przed lub po odprawianą tutaj codziennie mszą św. oraz w niedziele i święta.

Dokumenty