Zespół pałacowy w Woli Chojnacie

Zespół pałacowy w miejscowości Wola Chojnata został założony w 2 poł. XIX w. W zabytkowym parku znajdują się pałac, spichlerz oraz drewniana kapliczka. Obiekt został gruntownie odrestaurowany i pełni obecnie rolę centrum hotelowo-konferencyjnego.

Opis

Utrzymany w stylu neorenesansowym pałac jest budynkiem murowanym, posadowionym na rzucie wydłużonego prostokąta o regularnych kształtach. Na wysokim podpiwniczeniu stoi dwukondygnacyjny budynek ozdobiony trzema okazałymi ryzalitami, z których każdy zwieńczony został tarasem otoczonym tralkowymi balustradami.

Budynek w swej bryle zachowuje elegancką symetrię, którą akcentuje środkowy ryzalit, stanowiący centralny element bryły budynku i będący dominantą architektoniczną. Wiodą do niego szerokie schody z balustradą. Został on poprzedzony portykiem wspartym na sześciu kolumnach. Całość skrywa kunsztowne, drewniane drzwi głównego wejścia do budynku. Na elewacji północnej (tylnej) środkowy ryzalit został poprzedzony otwartym tarasem i podwójnymi schodami wiodącymi do części ogrodowej parku pałacowego. Artykulacja ścian jest równomierna, zarówno elewację wysokiej piwnicy, jak i parteru oraz piętra zdobią charakterystyczne pilastry oraz przyokienne ornamenty.

Kondygnacja parteru jest najwyższa, co wskazuje na zaprojektowanie parteru jako typowego dla renesansu (a także wzorowanego na nim neorenesansu) piano-nobile.  Zdobione ryzalitami części budynku pokrywa płaski dach wykonany z blachy, z kolei pomiędzy centralnym a bocznymi ryzalitami, na skośnej powierzchni dachu łącznika znajdują się mansardowe okna, po dwa z każdej strony. Elewację zdobią ponadto eleganckie toskańskie półkolumny.

Przed pałacem, w centralnym miejscu podjazdu umieszczono okazałą fontannę.

Obok budynku pałacu stoi spichlerz, zaadaptowany obecnie do celów mieszkalnych. Murowany, tynkowany budynek przykrywa czterospadowy,mansardowy dach kryty gontem.

Za budynkiem pałacu możemy odnaleźć niewielką drewnianą kapliczkę, konstrukcji zrębowej, przykrytą dwuspadowym dachem, wykonanym z gontu i zwieńczonym krzyżem.

Cały kompleks pałacowy położony jest w okazałym i dobrze utrzymanym parku dworskim z licznymi okazami starodrzewia m.in. lipy, grabu, kasztanowca i dębu. Zespół pałacowy otacza wysoki mur z kutą, metalową bramą wjazdową.

Data lub czas powstania

XIX w.

Materiał budowlany

Pałac i spichlerz murowane z cegły, otynkowane.

Historia

Źródła nie są zgodne co do szczegółowej daty powstania zespołu pałacowego, ale z całą pewnością była to 2 poł. XIX w. Jako projektanta podaje się Henryka Marconiego, polskiego architekta włoskiego pochodzenia. Niewiele wiadomo również o pierwszych właścicielach majątku. Źródła podają dopiero, iż do lat 30. XX w. do 1945 r. właścicielem pałacu w Woli Chojnacie był Mieczysław Wierzbicki i jego syn Józef.

Następnie majątek przeszedł w ręce Skarbu Państwa i przez kolejne kilkadziesiąt lat mieściła się w nim szkoła. W 1995 r. pałac wraz z przyległościami stał się własnością pana Krzysztofa Malareckiego, który poddając go renowacji, przywrócił mu dawną świetność.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

Wnętrze pałacu zostało odrestaurowane z zachowaniem najdrobniejszych detali architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują bogato dekorowane dębowe schody, czy pieczołowicie odrestaurowane dębowe drzwi. Ducha XIX-wiecznej siedziby szlacheckiej najprędzej odnajdziemy w eleganckiej sali balowej, kameralnej sali kominkowej, czy sali słonecznej.

Ciekawostki

Prace restauratorskie trwały od 1997 do 2005 r., zaś po ich zakończeniu odnowa pałacu została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
 • Zespół pałacowy w Woli-Chojnata - Park z terenem przyległym (od zachodu), nr rej.: 793 z 1990-04-02
 • Zespół pałacowy w Woli-Chojnata - Park z terenem przyległym (od zachodu), nr rej.: 490 z 1978-09-16
 • Zespół pałacowy w Woli-Chojnata - Spichrz, nr rej.: 799 z 1967-12-27
 • Zespół pałacowy w Woli-Chojnata - Pałac, nr rej.: 519 z 1979-01-30

Położenie obiektu

W lesie.

Zespół położony na wylocie z Woli Chojnata w kierunku Grójca, po północnej stronie drogi.

Dostępność

Całoroczny.

Obiekt dostępny całodobowo dla gości. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia parku pałacowego oraz ogólniedostępnych pomieszczeń pałacu (restauracja).

Opis miejsc i pokoi

Liczba miejsc: 54

Liczba pokoi: 28

Przedział cenowy

Cena od: 275.00

Cena do: 500.00

Sale konferencyjne

Pałac Chojanta to również ośrodek konferencyjny dysponujący sześcioma salami w sumie na ponad 250 miejsc, z czego dwie największe są w stanie pomieścić do 80 osób w ustawieniu teatralnym.

Wszystkie sale mogą być wyposażone w:

 • ekrany na statywie,

 • flipchart,

 • telewizor,

 • magnetowid,

 • odtwarzacz DVD,

 • nagłośnienie i mikrofon,

 • rzutnik multimedialny.

Źródła, informacje w Internecie

 • Mokras-Grabowska J., Rzeńca P., Województwo Łódzkie. Przewodnik turystyczny, Łódź 2007;
 • Sölle P., Powiat rawski. Przewodnik turystyczny, Łódź 2010;
 • www.polskiezabytki.pl;
 • www.palacchojnata.com.

Inne

Pałac Chojnata leży między łodzią a Warszawą. Obiekt noclegowo-konferencyjny mieści się w dwóch budynkach, zatopionych w pałacowym ogrodzie. Reprezentacyjne wnętrza obiektu (elegancka sala balowa, kameralna sala kominkowa, sala słoneczna, sala kameralna) gwarantują świetną oprawę do organizacji imprez, bankietów i szkoleń.

Wszystkie pokoje są w pełni wyposażone i stylowo urządzone. W pałacu znajduje się restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni polskiej. Ponadto w ofercie jest również bogate zaplecze gastronomiczne z tarasem grillowym i polaną piknikową. Do dyspozycji gości jest również  drink-bar, sala bilardowa, mini fitness club oraz sauna.

W ofercie znajdują się również jesienne teatry nocne, przejażdżki bryczkami, team building, zawody wędkarskie, warsztaty kulinarne, zorbing, degustacje trunków, warsztaty wizażu, zabiegi SPA oraz biegi na orientację.

W obiekcie obowiązuje rezerwacja miejsc, można płacić zarówno kartą jak i gotówką. Dopuszcza się przyjmowanie zwierząt pod warunkiem aktualnej karty szczepień i dozoru. Przed obiektem znajduje się strzeżony parking dla gości. Do dyspozycji jest łącze internetowe w pokojach.