Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika został wzniesiony w XVIII w. Ma on drewnianą konstrukcję zrębową, trzy nawy z transeptem. Wystrój wnętrza jest barokowy. Obok stoi zabytkowa dzwonnica.

Opis

Kościół parafialny w Brodni jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej zbudowana na planie krzyża. Budynek kościoła jest trzynawowy, orientowany. Na dachu znajduje się ciekawa czworoboczna wieżyczka z latarnią.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w bogato zdobionym stylu barokowym. Na głównym ołtarzu znajduje się namalowany w XVIII w. przedstawiający patrona kościoła, w ołtarzach bocznych zaś na uwagę zasługują XVIII-wieczne obrazy ukazujące św. Józefa, św. Mikołaja, św. Rocha i św. Rozalię. W kościele znajdują się też gotycki krucyfiks z XIV w. oraz liczne obrazy i rzeźby barokowe. Ozdobą kościoła jest polichromia wykonana przez Ludwika Zdziarskiego.

Obok kościoła znajduje się zabytkowa, drewniana dzwonnica wybudowana na przełomie XIX i XX w.

Data lub czas powstania

1556 r. (XVI w.)

Materiał budowlany

Kościół drewniany.

Historia

Parafia w Brodni powołana została w XIV w. Niedługo po jej założeniu, czyli ok. 1556 r. wybudowano istniejący do dziś kościół pw. św. Stanisława Biskupa. W poł. XVII w. parafia Brodni została wcielona do parafii Zadzim, aby w 1866 r. ponownie odzyskać samodzielność. W tym samym roku kościół został gruntownie przebudowany, m.in. pojawił się chór w stylu zakopiańskim.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa, nr rej.: 701 z 1967-10-02
  • Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa - Dzwonnica, nr rej.: 702 z 1967-10-02