Kamienica F. Fischera w Łodzi

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 47 jest z pewnością znana miłośnikom dobrej książki, ponieważ tutaj na parterze przez wiele lat mieściła się księgarnia „Pegaz”.

Opis

Kamienica Fischerów jest budynkiem dwupiętrowym z podcieniami na parterze i niewysoką nadbudówką z trójkątnym frontonem na ryzalitowym narożniku. Okna oddzielają duże pilastry w porządku jońskim. Nad oknami drugiego piętra półokrągłe tympanony zdobione motywami geometrycznymi i roślinnymi. Okna poddasza oddzielają płyciny z reliefami roślinnymi.

Data lub czas powstania

1880 r. (XIX w.)

Materiał budowlany

Budynek murowany, z cegły.

Historia

Obiekt powstał w 1880 r. w stylu neorenesansowym. Początkowo kamienica pełniła funkcje rezydencjonalne dla rodziny Ludwika Fischera. Fischer był właścicielem pierwszej łódzkiej księgarni, która początkowo mieściła się przy ul. Piotrkowskiej 17. W 1918 r.  księgarnię przeniesiono do rodzinnej kamienicy Fischerów, gdzie istniała do sierpnia 2010 r. zmieniając właścicieli i nazwy.

W 1932 r. właścicielką była Szarlotta Seipelt. Gdy wybuchła wojna, Seipeltowie nie chcieli podpisać volkslisty i księgarnię im odebrano. Ruszyła ponownie w lutym 1945 r. Początkowo była to księgarnia wojskowa, a od 1950 r. jedna z filii Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki”. Jej znakiem firmowym był pegaz. Wkrótce „Pegaz” stał się największą łódzką księgarnią.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kamienica F. Fischera w Łodzi, nr rej.: A/344 z 1993-12-02

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się w ścisłym centrum miasta, u zbiegu ul. Piotrkowskiej i ul. Zielonej.

Dostępność

Obiekt jest dostępny z zewnątrz.