Zespół willowy Z. Krotoszyńskiego w Łodzi

Jadąc ul. Rewolucji 1905 r. warto na chwilę zatrzymać się i zwrócić uwagę na pięknie odnowioną eklektyczną willę, która pierwotnie była rezydencją Zygmunta Krotoszyńskiego.

Opis

Willa miejska powstała wraz z oficyną, portiernią, ogrodem w latach 1923–1925. Jest otoczona murowano-metalowym ogrodzeniem. Autorem projektu tego założenia był architekt Wiesław Lisowski. Willa stanęła na planie zbliżonym do kwadratu. Jest jednopiętrowa, jednak pod wysokim dachem mieści się użytkowe poddasze. Na połaciach dachu symetrycznie rozmieszczono lukarny. Środkowe okna parteru zakończone są pełnym łukiem, reszta okien jest prostokątna. W środkowej części fasady znajduje się wykusz podparty czterema wspornikami, zwieńczony trójkątnym szczytem zdobionym wolutami i łagodnym łukiem. Całość obiektu ma eklektyczny charakter. Obiekt ten przylega wschodnią elewacją do willi Karola Reisfelda znajdującej się na sąsiedniej posesji.

Data lub czas powstania

XX w.

Lata 1923–1925.

Materiał budowlany

Budynek murowany, z cegły.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół willowy Z. Krotoszyńskiego w Łodzi, nr rej.: A/371 z 1997-09-30

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się w północno-wschodniej części centrum Łodzi, w pobliżu skrzyżowania ul. Rewolucji 1905 r. i ul. Kamińskiego.

Dostępność

Obiekt jest dostępny jedynie z zewnątrz.