W tym roku, 19 stycznia, mija 50 lat od otwarcia opery przy pl. Dąbrowskiego w Łodzi. Od tego momentu opera łódzka nosi nazwę Teatru Wielkiego w Łodzi.

Jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

ostatnia aktualizacja 19.01.2017 czwartek 15:42

materiały organizatora 

Przez pół wieku, od 1967 roku, Teatr przedstawił publiczności ponad 300 premier, wśród których były klasyczne dzieła operowe i baletowe, musicale i operetki oraz kompozycje wybitnych współczesnych twórców polskich. Z tej okazji przygotowano wystawę jubileuszowaą „Filary Półwiecza".
W dniu złotego jubileuszu, pracownicy opery zapraszają na jubileuszowy spektakl przedpremierowy „Halka" Stanisława Moniuszki, pod dyrekcją Wojciecha Rodka (godz. 19:00).
Halka jest przykładem połączenia cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru.
Opera ta, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej. Żeby zrozumieć tę operową przypowieść, trzeba ją przypomnieć w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej.
Link do wydarzenia.

Powiązane artykuły