Ankieta

Imprezy kulturalne

Województwo łódzkie oferuje każdemu turyście kulturowemu wiele atrakcji w postaci imprez kulturalnych i sportowych. Każdy niezależnie od zainteresowań znajdzie na ziemi łódzkiej wydarzenia, które zaspokoją jego potrzeby.

Opis

Województwo łódzkie jest miejscem, które zaspokoi potrzeby i pragnienia każdego miłośnika wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Na terenie łódzkich powiatów i gmin odbywa się wiele imprez nazywanych świętami miast i miejscowości. Największym z nich jest zapewne Święto Łodzi, ale wiele innych świetnych imprez odbywa się prawie wszędzie. Liczne koncerty gwiazd polskiej i światowej sceny, stoiska regionalnych organizacji, zabawy i konkursy dla dzieci, pokazy służb i prezentacje to tylko część z wielu atrakcji jakie proponują organizatorzy.

Miłośnicy folkloru powinni udać się w maju lub czerwcu na uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu lub w Spycimierzu. W pierwszej z miejscowości możemy wziąć udział w barwnej procesji w strojach ludowych, w drugiej mieszkańcy wsi usypują przepiękne kwietne dywany by urozmaicić drogę procesji. Stroje ludowe i ludowe obrzędy można obserwować także podczas sierpniowych Dożynek Prezydenckich, które odbywają się w Spale. By poznać dokonania gmin i powiatów można udać się także na początku września do Łodzi na Jarmark Wojewódzki. Tam także prezentowane są najróżniejsze tradycje, sztuka oraz stroje ludowe.

Spycimierz. Dywan z kwiatów Wieluń. Dożynki Wojewódzkie 2011

W ostatnim czasie bardzo popularne stają się imprezy rekonstrukcyjne. Wiele miejsc w województwie podejmuje organizacje turniejów rycerskich. Najbardziej popularne z nich odbywają się w Łęczycy i Uniejowie. Jednym z najciekawszych wydarzeń historycznych jest Europejskie Święto Bursztynu. Spotkanie wojów z czasów wczesnego średniowiecza odbywa się w Wieluniu i Konopnicy. Gośćmi imprezy są rekonstruktorzy z całej Europy, przypominający czasy słowiańskie, celtyckie, wikińskie oraz legiony rzymskie. Udział w święcie dostarcza wielu emocji prowokowanych obserwacją bitew, starć wojów, a nawet wyścigiem rydwanów.

Uroczysty przemarsz wojsk Konopnica. V Europejskie Święto Bursztynu, bieg terenowy

Szeroki wachlarz przeglądów, koncertów oraz festiwali zaspokoi potrzeby każdego miłośnika muzyki. By poznać walory muzyki poważnej należy udać się na Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Wakacyjna przygoda z muzyką łączy zwiedzanie i udział w koncertach, gdyż przez cały sezon letni filharmonicy grają koncerty w najcenniejszych zakamarkach województwa. Natomiast w maju w Rawie Mazowieckiej odbywa się Noc Bluesowa. Natomiast piosenki turystycznej wysłuchać można podczas Nocnika – czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej odbywającego się w lipcu na zamku w Łęczycy. Jednak największym tego rodzaju przeglądem jest YAPA – czyli Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej odbywający się w marcu w Łodzi.

Miłośnicy Nocnika i YAPY to często także goście łódzkiego Explorers Festival. Impreza ta gromadzi największe gwiazdy światowej i polskiej eksploracji, trekingu i sportów ekstremalnych. Nie zabraknie w województwie imprez także dla tych, którzy sportowców nie tylko chcą obserwować, ale także czynnie w zawodach uczestniczyć. Biegacze w zależności od dystansu mogą wziąć udział w łódzkim Maratonie „Dbam o zdrowie”, Pabianickim Półmaratonie ZHP lub uniejowskim Biegu do Gorących Źródeł na dystansie 10 km. Żeglarze nie odpuszczą na pewno udziały w imprezach na zbiornikach Sulejowskim i Jeziorsku. Rowerzyści na pewno udadzą się do Wielunia na Bursztynowy Bike Maraton. Jedną z nich są Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko” odbywające się w lipcu. Na całej ziemi łódzkiej odbywają się także liczne rajdy, zawody i aukcje koni. Największą imprezą jest Festiwal Jeździecki w Gajewnikach odbywający się w sierpniu.

Gajewniki. Festiwal Jeździecki Wieluń. Bike Maraton 2013

Kolejną kategorią wydarzeń są imprezy poświęcone jedzeniu, a nawet konkretnemu produktowi. Są to np. Święto Truskawki w Buczku czy Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach, które promuje wyśmienite jabłka.

Są też imprezy niepowtarzalne jedną z nich jest Open Hair Festival odbywający się w Sieradzu. Jest to wielkie święto fryzjerstwa, połączone z konkursem fryzur. Inspiracją do organizacji tego festiwalu jest Antoni Cierplikowski urodzony w Sieradzu, wielki kreator paryskiej mody fryzjerskiej, twórca krótkiej fryzury u kobiet.

To tylko namiastka imprez odbywających się w województwie, jest ich wiele wiele więcej.